Rubriky
chytré prsteny

Jak chytrý je prsten za 400 korun? Smart Ring – první seznámení, mobilní aplikace

Denní počet kroků a kvalitní spánek jsou jedny z nejdůležitějších faktorů, které podle vědeckých studií výrazně ovlivňují kvalitu a délku našeho života.

Proto se dle vědců vyplatí si tyto hodnoty jednoduše měřit a snažit se zlepšovat, je to jedna z nejjednodušších možností jak zůstat delší dobu fit psychicky i fyzicky.

Přesnější měření je z prstu než ze zápěstí. Prst tak slouží jako bohatší a přesnější zdroj informací o biomarkerech.

Takže kdo nechce tloustnout, nebo chce dokonce zhubnout, může si dnes už naštěstí díky mobilní aplikaci velmi jednoduše sledovat denní kalorický příjem, a pomocí chytrých doplňků jako je třeba chytrý prsten si sledovat nejen kalorický výdej, ale i délku a kvalitu spánku, či hodnoty okysličení krve.

Až doteď stály ty nejdokonalejší chytré prsteny řekněme 4 až 8 tisíc korun, což rozhodně nebylo úplně pro každého, a uvidíte je tak především na prstech sportovců, nebo fanoušků nových technologií.

Měření různých pro zdraví důležitých hodnot není vhodné řešit nějak fanaticky, ale racionálně a třeba i s humorem – s partnerem či kamarádem se například můžete předhánět, kolik kdo za den ušel kroků 😎.

Jak funguje chytrý prsten?

V těle prstenu je zalita baterie, která pohání senzory (viz obrázek níže), měřící všechny možné údaje. Plocha pro vložení toho všeho je pochopitelně omezená, protože asi nikdo nechce nosit těžký ani široký prsten.

Proto se kapacita baterie u chytrých prstenů pohybuje kolem 17 až 28 mAh, díky čemuž ty nejlépe vyladěné vydrží klidně i týden. Záleží však na intenzitě měření, je rozdíl si nechat měřit třeba tepovou frekvenci každé čtvrt hodiny, nebo jen jednou za hodinu.

Senzory dnes umí monitorovat tepovou frekvenci, krevní tlak, detekovat spánek včetně jeho fází, okysličení krve či teplotu těla. Základem chytrých doplňků bývá měření počtu kroků, délka pohybových aktivit či cvičení (které umí některá chytrá zařízení samy rozpoznat), ušlá vzdálenost, a z toho pak vyplývající odhad počtu spálených kalorií.

Výhodou chytrých prstenů je, že jsou díky zalití všech senzorů i baterie voděodolné, výrobci těch levnějších většinou uvádějí IP68, u těch dražších pak IPX8 (nepřetržité ponoření do vody). Nevýhodou toho zalití pak je nemožnost výměny baterie, takže si člověk po skončení její životnosti musí koupit celý nový prsten.

Na vnitřní straně chytrého prstenu Smart Ring je pod průhledným zalitím vidět veškerou elektroniku

Moje první nadšené momenty:

Prsten je za mne krásný, vybral jsem si pro sebe ideální – moc nerazící matně stříbrný design s jemným zlatým proužkem 🥰, také proto že asi nejobvyklejší černý prsten se navíc dle dlouhodobých recenzí brzy viditelně poškrábe (viz fotografie níže) 🙄, i když stojí 20x víc než tento můj 😏.

po necelém roce používání hodně poškrábaný prsten Oura Ring provozovatele YouTube kanálu GeekBoy

Na ženské ruce si černý prsten už vůbec nedokáži představit (pokud to tedy není metalistka 😎), naštěstí však existují například tyto nádherné alternativy jemných odstínů 🥰, viz fotografie níže.

Příklady barevných variant chytrých prstenů

Chytrý prsten Smart Ring přijde s USB kabelem a s elegantní bílou krabičkou, která slouží nejen jako základna k nabíjení prstenu, ale je to zároveň i powerbanka (220 mAh), ze které lze prsten opakovaně dobíjet i při měsíčním cestování někde v horách bez elektřiny:

Dobíjecí základna s chytrým prstenem Smart Ring

Velikost prstenu mi sedí, přitom jsem si obvod prstu měřil jen šňůrkou, a délku jsem si pak změřil na pravítku 😏. Na prsteníčku mám prsten trošku volnější, takže kdybych přibral, bude to akorát 😎. Na prostředníčku je teď prsten přesně, jen se někdy hůř sundavá přes kloub dolů, což mi na prstenech vždy vadilo.

V e-shopu nabízejí tyto velikosti chytrých prstenů Smart Ring:

6# – 16,5 mm, 7# – 17,4 mm, 8# – 18,2 mm, 9# – 19,0 mm, 10# – 19,9 mm, 11# – 20,7 mm, 12# – 21,5 mm a 13# – 22,3 mm.

Pokud aktuálně nemají právě vaši velikost a barvu (musí se kliknout na obě možnosti), zkuste to za pár dní, mohou teď po akci mít některé varianty vyprodané.

designové varianty chytrých prstenů

U desetkrát až dvacetkrát dražších chytrých prstenů vám napřed přijde domů zdarma vzorkovník velikostí s plastovými prsteny, takže si podle nich velikost prstenu vyberete přesně.

Ultrahuman Ring AIR – plastové kroužky pro přesné zjištění velikosti prstu ještě před zakoupením chytrého prstenu

Mnou testovaný chytrý prsten je velmi lehký, vážit má podle prodejce jen 2,9 gramů (možná ta nejmenší velikost?), naše obyčejná kuchyňská váha mi ale ukazuje 5 gramů 🤔.

Některé chytré prsteny jsou mnohem širší, což by mi obávám se vadilo mezi prsty, tato šířka je úplně v pohodě

Je také krásně tenký (šířka jen 2,8 mm, jen v místě dobíjecího konektoru 3 mm), bez jakýchkoliv tlačících vnitřních výstupků, a naštěstí vůbec nevnímám, že ho mám na prstu nasazený.

Výrazné vnitřní výstupky prstenů Ultrahuman a Oura, zdroj: YouTube kanál GeekBoy

To byl jeden z důvodů, proč jsem chytrý prsten chtěl, protože přestože klasické i chytré hodinky miluji, nenosím je moc rád doma ani při spaní, a hned po příchodu domů si je vždy sundávám 😎.

Minimálně kroky a spánek mi tedy doma doufám bude měřit chytrý prsten, zatímco ven vždy nosím nejen na měření kroků, rychlosti a spálených kalorií chytré hodinky s eSIM, a tedy s možností přijímat i kdykoliv při venčení vipetek 🐾 hovory, zavolat si v případě problémů o pomoc (při venčení v noci už jsem několikrát volal Městskou policii), automaticky vytočit blízké osoby a poslat jim mou přesnou polohu při těžkém pádu někam ze svahu dolů, kde by mne nikdo neviděl, atd.

Zelené měřící světlo prstenu naštěstí není rušivé, a nemám-li večer ruku přímo před sebou v zorném poli, ani o tom nevím. Mezi drahými prsteny jsou i takové, kde byste si světlem z nich mohli svítit na cestu 😎, což večer u televize ani v noci v posteli fakt nechcete.

Svítící měřidla při zjišťování hodnot okysličení krve

S chytrým prstenem Smart Ring na prstě už jsem nepřetržitě (mimo umývání rukou mýdlem, umývání nádobí, sprchování a koupání) téměř 7 dní, šel jsem s ním i v horku (27°C) naší průměrnou rychlostí venčení 🐾 5 km/hodinu, celkem mi naměřil přes 61.000 kroků, a zatím žádné pocení, svědění, alergie, atd., což mi vadí u hodinek.

Mobilní aplikace JYouPro

Pro všechny chytré doplňky měřící zdravotní údaje je naprosto zásadní mobilní aplikace a její funkce. U desetkrát a více dražších chytrých prstenů jsou aplikace úplně neuvěřitelně propracované, ukazují naprosto všechno co si dokážete představit, ale protože nejsem vrcholový sportovec ani nemám žádný vážný zdravotní problém typu infarkt, ani se nijak přehnaně nesleduji, tak většinu z těch hodnot sledovat a vyhodnocovat nepotřebuji, zejména když to třeba u chytrého prstenu Oura Ring za 8.000 korun nové zájemce přijde ještě na dalších 150 korun měsíčně 🙄.

Po nainstalování mobilní aplikace z Google play mne potěšilo, že je vše hned v češtině. Nic si ale zatím nenastavujte, protože přihlášením se do aplikace to pak všechno zmizí.

aplikace JYouPro – denní zobrazení hodnot chůze

Napřed si tedy doporučuji přímo z aplikace vytvořit registraci, pak se do aplikace přihlásit, a pak teprve si do aplikace vložit své jméno, datum narození, výšku a váhu.

Aplikaci JYouPro má teoreticky jít synchronizovat s aplikací Google Fit, ale zatím bohužel s žádnou jinou. Zařízení (tedy prsten) jsem však v aplikaci Google Fit nenašel 🙄, a mezi propojenými aplikacemi také ne 😥, přestože jsem přístup ke Google Fit aplikaci JYouPro povolil („Aplikaci fit byl udělen přístup k propojenému účtu Google“) 🤔.

aplikace JYouPro – týdenní zobrazení hodnot chůze

Tohle je prostě klasická loterie při nákupu levných výrobků, kdy máte někdy štěstí a všechno funguje jak má, a někdy něco tak jako zde nefunguje, takže nezbývá než doufat že to autor aplikace časem opraví (což naštěstí u software jde, horší by bylo, kdyby nefungoval hardware).

Ale jste v rubrice „Koupil jsem si to, abyste si to nemuseli kupovat vy.“ 🤣, takže pokud máte dost peněz a chcete mít teď hned kvalitní chytrý prsten bez starostí, kupte si samozřejmě některé z těch značkových, které se pohybují od 4 tisíc korun výše.

aplikace JYouPro – měsíční zobrazení hodnot chůze

Po každém spuštění aplikace se automaticky spustí cca šestisekundová synchronizace s prstenem přes Bluetooth (musíte tedy s mobilem být do 5 metrů od prstenu), a pak se dá synchronizace kdykoliv vyvolat i ručně – přes ikonku refresh vpravo nahoře.

Všechny chytrým prstenem měřené hodnoty:

  • chůze (automaticky)
  • spánek (automaticky)
  • tepová frekvence (automaticky, dle uživatelem nastaveného intervalu od 15 do 60 minut)
  • okysličení krve (jen ručně)

aplikace JYouPro zobrazuje v denním, týdenním a měsíčním souhrnu.

Úvodní obrazovka Chůze (viz tři screenshoty výše) zobrazuje při každém otevření aplikace aktuální počet kroků, ušlou vzdálenost, kolik kalorií jsme tím spálili, a kolik času nám tato aktivita zabrala.

aplikace JYouPro – denní zobrazení hodnot spánku

Druhou obrazovkou aplikace JYouPro je Spánek, kde v denním pohledu (viz screenshot výše) vidíme graficky jednotlivé fáze spánku, a v číslech pak celkovou délku hlubokého i lehkého spánku, a celkovou délku spánku.

V měsíčním pohledu sekce Spánek pak na grafu vidíme hodnoty celkové délky spánku a hlubokého spánku za jednotlivé dny:

aplikace JYouPro – měsíční zobrazení hodnot spánku

Třetí obrazovka Tepová frekvence v denním pohledu graficky zobrazuje automaticky měřené hodnoty tepu dle námi nastaveného intervalu, čísla pak ukáží nejvyšší, minimální a průměrnou tepovou frekvenci za daný den, plus tepovou frekvenci při odpočinku:

aplikace JYouPro – denní zobrazení hodnot tepové frekvence

Poslední měřenou hodnotu zobrazuje záložka Okysličení krve, kde mimo grafické zobrazení vidíme také denní průměrnou hodnotu našich měření, a od toho se odvíjející Stupeň únavy.

Dle hodnoty Okysličení krve lze předem poznat že na nás leze nějaká nemoc (což bylo zjištěno z chytrých náramků v období pandemie Covid19), a pravidelně cvičící sportovec pak raději vynechá trénink, nasadí preventivní opatření, a nemoc tak může mít mírnější průběh, i trvat kratší dobu:

aplikace JYouPro – denní zobrazení hodnot okysličení krve

Hardwarové konfigurace:

  • Hlavní řídicí čip: FR8016HA
  • Senzor srdečního tepu: Tianyi Hexin 3605
  • Teplotní senzor: Nanocore Micro NST112c
  • Baterie: 28 mAh, 3,7/4,2V lithiová baterie
  • Optický PPG analogový frontend(PPG AFE) HX3605
  • Vzdálenost Bluetooth: 3 ~ 5 metrů

Příště si řekneme:

  • Jak přesně chytrý prsten Smart Ring měří
  • Jak obrovskou má chytrý prsten Smart Ring vydrž na jedno nabití
  • Co mne na prstenu zklamalo
  • Zda tento prsten doporučuji koupit, komu a proč
  • Kde si takový chytrý prsten koupit nejvýhodněji
  • Proč nedoporučuji kupovat si chytré prsteny za 8 tisíc korun
  • Případně rád zodpovím jakékoliv dotazy k chytrým prstenům, které mi napíšete tady nebo na sociálních sítích (Facebook, Mastodon, Threads) do komentářů 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *